BisInfo • Commercial real estate of Ukraine and Regions Интернет-магазин шин и дисков Akoleso.com.ua
Сайт на русском English version
Site navigation
Collateralized property
Курсы валют
Обзор кредитов

Advertisement 

Поиск автомобилей в Украине

Advertisement 

 
News

 February 22, 2012
Просмотров: 731

Вiддав банку квартиру – сплати податки

В 2011 банки масово списували кредити населенню в обмiн на повернення квартир. Вони погоджувалися анулювати весь борг, якщо боржник погодиться добровiльно вiддати житло в рахунок погашення. Але з’ясувалося, що за Податковим кодексом родини, якi втратили житло, отримали прибуток. I з цього прибутку вони мають сплатити податок 15-17%. 
Колишнiм клiєнтам банкiв, якi не могли платити за iпотечним кредитом, рiк тому найбiльшим лихом в своєму життi вважали колекторiв. Але тепер їм доведеться стати клiєнтами Податкової.

Виявляється, що коли вони вiддали банку свою квартиру, а той списав решту боргу, вони отримали прибуток. I з цього прибутку мають сплатити подохiдний податок у розмiрi 15-17%. Тобто, в очах податкiвцiв, вони заробили на цiй операцiї, i мають подiлитися з державою.

У минулому роцi банки втомилися вести вiйну с власниками кредитних квартир, що не могли платити за кредитом. Деяким з таких клiєнтiв вони пропонували: вiддай нам квартиру, i ми зарахуємо її вартiсть в якостi погашення боргу. Навiть якщо квартира коштує менше, нiж сукупна сума боргу, решту кредиту ми анулюємо. Таким чином, наприклад, квартирою вартiстю $100 тис можна було погасити кредит на $150 тис.

Крiм того, зазвичай за простроченими кредитами нарахованi штрафи та пенi на дуже великi суми – часом вони навiть перевищують основну суму боргу. Подiбне анулювання дозволяє позбутися i таких проблем. Анулювання є вигiдним для банкiв, оскiльки вони роблять свiй баланс чистiшим. Без списання вони мають вiдрахувати зi свого прибутку усi 100% суми кредиту, за вирахуванням вартостi квартири. Отже, в разi списання вони нiчого не втрачають, а лише вивiльняють грошi, i можуть їх знову видавати у виглядi кредитiв.

Багато клiєнтiв були щасливi, що можна так просто вирiшити проблему з банком. Але вони не знали, що отримали дохiд у виглядi додаткового блага. Якщо банк повiдомив, що вiн достроково анулював борг, не розпочинаючи процедури банкрутства, боржник має сплатити податок з такого доходу, та вiдобразити його у рiчнiй податковiй декларацiї. Така вимога мiститься у роздiлi "д" пiдпункту 164.2.17 пункту 164.2 статтi 164 Податкового Кодексу

Нагадаємо, ставка податку на доходи фiзичних осiб складає 15% за першi десять розмiрiв мiнiмальної заробiтної плати (зараз це 10730 грн), плюс 17% з суми, що перевищує цю величину. Отже, йдеться про досить великi грошi. У наведеному нами прикладi, це майже 70 тис. грн, або $9 тис.

"Очiкуване масове списання безнадiйної заборгованостi ще бiльше ускладнить i без того непросте фiнансове становище неплатоспроможних громадян та призведе до виникнення у них нового, тепер уже податкового боргу”, - вважає голова Комiтету партiйного контролю полiтичноi партii "Фронт змiн" Андрiй Пишний.

Вiн вважає за потрiбне затвердити законопроект, яким пропонується встановити нульову ставку оподаткування за такими операцiями. "Така практика є абсолютно нелогiчною, оскiльки першочерговою метою анулювання заборгованостi є її повна лiквiдацiя, а не створення нового боргу у виглядi неперерахованого податку з доходу платника податку", - йдеться у пояснювальнiй записцi до цього законопроекту.

Там же наведений приблизний обсяг операцiй, за якими податкiвцi можуть мати претензiї до фiзичних осiб. "Як повiдомив заступник голови НБУ Iгор Соркiн 15 листопада 2011 року, з початку поточного року українськi банки списали безнадiйну заборгованiсть за кредитами на суму понад 21 млрд грн”, - каже автор документу. Можна припустити, що кiлька мiльярдiв з цiєї суми стосується саме випадкiв, коли квартирою гасили кредити.

У Податковiй не приховують, що в Українi з’явилися новi платники подохiдного податку. "Платник податку – боржник зобов’язаний до 1 травня року, що настає за звiтним, подати рiчну податкову декларацiю про майновий стан i доходи, вiдобразити в нiй вказаний дохiд та самостiйно до 1 серпня року, що настає за звiтним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в декларацiї”, - вiдповiли "Економiчнiй правдi" у ДПАУ.

Проте, за нього це може зробити банк, який анулював кредит – якщо вiн не iнформував про списання колишнього власника квартири, та не вписав "пробачену" суму у форму №1ДФ. В такому разi банк має "в повному обсязi виконати обов’язки податкового агента", – зазначають у Податковiй.

Юристи, до яких звернулася "ЕП", стверджують – податкова норма абсурдна. За словами старшого юристу мiжнародної юридичної групи AstapovLawyers Юлiї Яшенкової, подiбнi проблеми виникають не лише у населення, а i у пiдприємств. З тiєю рiзницею, що вони мають сплатити податок на прибуток, який вони нiби то отримали.

"Необхiдно вiдзначити, що заборгованiсть за кредитом може бути списана як безнадiйна лише в разi неможливостi (вiдсутностi у боржника коштiв) її погашення. Отже, зобов`язання фiзичної особи зi сплати прибуткового податку суперечить елементарним законам логiки. Фiзична особа, що не має коштiв для погашення заборгованостi, також не має i коштiв для сплати вiдповiдного податку", - зазначає вона.

На її думку, внесення змiни до ПК щодо встановлення ставки оподаткування в розмiрi 0% з такого виду "доходу" є обгрунтованим i необхiдним кроком.

З нею погоджується адвокат, партнер ЮФ "Iлляшев та Партнери" Максим Копейчиков. "Нинi дiючi норми Податкового кодексу дiйсно припускають можливiсть включення до оподатковуваного доходу фiзичної особи сум, що анульованi за рiшенням банку. Незважаючи на те, що цивiльне законодавство не передбачає такого способу припинення зобов`язання як "анулювання боргу", неважко припустити, як фiскали будуть трактувати зазначене вище положення Податкового кодексу. Запропонований законопроект, в разi його прийняття, може стати захистом вiд можливих претензiй з боку податкових органiв", - зазначив вiн.

Поки що законопроект "завис" у парламентi. Вiн навряд чи буде прийнятий, тому що його автором є один з опозицiонерiв.

А тим часом податкiвцi вже розробили механiзм стягнення податку з населення. "Дiюча норма є складною для адмiнiстрування податковими органами такого виду доходiв. Тому ДПС України були наданi пропозицiї Мiнiстерству фiнансiв щодо визначення банку податковим агентом", - йдеться у вiдповiдi ДПАУ.

Отже, найближчим часом колишнi власники квартир зможуть отримати телефонний дзвiнок з банку. Їм запропонують прийти i сплатити податок з доходу, який вони отримали, коли втратили житло.


Все новости Предыдущая новость Следующая новость
Quick search


 
Only with foto
Advanced search
Special Offers

Офисный центр в Ровно

Продается офисный центр в г. Ровно. Центр города. Фасад. 7 этажей. Общая площадь 2372 кв. м. Своя котельная, 2 лифта, парковка.
Контактный телефон: (067)801 3616


Гостиница в Киеве


СЕТЬ АПТЕК КУПИТ ПОМЕЩЕНИЕ В КИЕВСКОЙ ОБЛАСТИ ДЛЯ РАСШИРЕНИЯ СВОЕЙ СЕТИ.
Требования: нежилой фонд, 1 этаж, площадь от 35 до 55 кв.м., фасад, расположение на "красной линии" улицы, расположение в зоне интенсивного пешеходного потока.
Свои предложения можете направлять на электронную почту info@bisinfo.com.ua с детальным описанием.

Контактный телефон: (067)801 3616

Поиск по сайту
Информер цен
Advertisement 

ПУМБ

Advertisements by regions:

Cherkassy (238)
Chernigov (445)
Chernovtsy (82)
Crimea (427)
Dnepropetrovsk (1382)
Donetsk (2336)
Ivano-Frankovsk (106)
Kharkov (955)
Kherson (342)
Khmelnitsky (141)
Kiev (2209)
Kirovograd (137)
Lugansk (351)
Lvov (234)
Nikolaev (302)
Odessa (1395)
Poltava (526)
Rovno (182)
Sumy (174)
Ternopol (64)
Vinnitsa (0)
Volyn (184)
Zakarpat‘e (194)
Zaporozh‘e (562)
Zhitomir (379)
Copyright 2008-2012 © BisInfo.com.ua

Коммерческая недвижимость Украины Rambler's Top100
Коммерческая недвижимость Украины и регионов